İçeriğe geç
Home » 2022

2022

m2 Senaryo Geliştirme Atölyesi 2022

Amerika’daki Film Independent Global Media Makers programı ortaklığında gerçekleştirilen ve ilk veya ikinci uzun metraj filmi üzerine çalışan sinemacıların başvurabildiği senaryo geliştirme atölyesinin ilk ayağı 8-12 Eylül tarihlerinde fiziksel, ikinci ayağı 18-20 Kasım tarihlerinde online olarak gerçekleştirildi. Başvurular arasından seçilen 9 proje ekibi, Türkiye ve yurtdışından mentorlarla birlikte grup ve birebir olarak yoğun bir senaryo çalışması gerçekleştirdi. Projelerine özel yapım stratejisi geliştirmek için yapım mentoruyla çalıştı ve birçok yerli ve yabancı sektör konuğunun katılımı ve vaka çalışmalarıyla film yapımı ve pazarlama üzerine yoğunlaşma fırsatı buldu.

2022 Seçilen Projeler

m2 Yapım Konuşmaları 2022

Çevrimiçi Etkinlikler

m2 Senaryo Konuşmaları 2022

Çevrimiçi Etkinlikler

Kadıköy Sinematek / Sinema Evi Yüzyüze Etkinlikler

EYLÜL – KASIM 2022

Mentorlar

RUTH ATKINSON

NEAL DHAND

Los Angeles’da yaşayan ve 25 yıldır film ve TV sektöründe hikaye editörü ve senaryo danışmanı olarak çalışan Ruth Atkinson, birçok ulusrararası ödüllü kısa ve uzun metraj film projesine danışmanlık yaptı. Ruth aynı zamanda Film Independent’in bünyesindeki Project Involve, Global Media Makers, Screenwriters Lab ve Directors Lab’da senaryo mentorluğu ve Whistler Film Festivali Senaryo Lab’ı yürütücüsüdür.
Senarist, yönetmen ve akademisyen Neal Dhand, özellikle tarihsel, sosyokritik ve tür filmleri üzerine eğiliyor. Yazdığı senaryoları American Zoetrope, Austin ve BlueCat gibi önemli yarışmalarda yer aldı; The Black List seçkisine girdi. Şu an üzerine çalıştığı bilimkurgu filmi Dark My Light NAFF, BIF, Sitges gibi birçok uluslararası markete seçildi. Neal, Pensilvanya ve New York’ta farklı okullarda ve Çek Cumhuriyeti’nde Prague Film School’da senaryo yazımı, yönetmenlik ve film analizi üzerine dersler veriyor.

ALİ VATANSEVER

SELİN VATANSEVER

Senarist, yönetmen ve akademisyen Ali Vatansever, son uzun metraj filmi Saf ile SundanceLab İstanbul, Sources2, Global Media Makers ve Köprüde Buluşmalar gibi birçok senaryo ve proje geliştirme atölyesine katıldı. Koç Üniversitesi Medya ve Görsel Sanatlar Bölümü’nde film dersleri veren Ali, Sources2’da senaryo mentorluğu eğitimi aldı ve halen çeşitli uzun metraj projelerine ve KARMA Lab bünyesinde sanal gerçeklik çalışmalarna danışmanlık veriyor.
Selin’in Avrupa ve Amerikalı film ekiplerine prodüksiyon servisiyle başlayan sinema filmi yapım deneyimi, 2008’de kurduğu Terminal Film’de yapımcılığını gerçekleştirdiği filmlerle devam etti. Yapımcısı olduğu Ali Vatansever’in Saf adlı filmi dünya prömiyerini Toronto Film Festivali’nde gerçekleştirmiş bir Avrupa ortak yapımıdır. Selin film projeleriyle uluslararası birçok yapım marketine katıldı.

İMRE TEZEL

MÜGE ÖZEN

Kültür yöneticisi İmre Tezel, !f İstanbul Uluslararası Bağımsız Filmler Festivali genel koordinatörlüğü, BAŞKA SİNEMA direktörlüğü görevlerinin ardından iletişim ve proje ajansı olan PAZ İstanbul’u kurdu. Şu anda PAZ’da kültür sektörü için pazarlama ve etkinlik projeleri yürütüyor, film ve dizi yapımı üzerine çalışıyor. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’nde Bilişsel Psikoloji yüksek lisansını sürdürüyor.
Müge, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakütesi’nden mezun olduktan sonra D Productions ve Mars Entertainment Group’ta film alım departmanlarında çalıştı. Halen AC Film ve kurucusu olduğu Solis Film’de yapımcılık görevini yürütüyor. Solis Cinema Sessions markası altında sinemacılara eğitimler veren Müge, 2021’de Antalya Film Forum’un ortak direktörlüğünü üstlendi.

Konuk Mentor

ZEYNEP ATAKAN

1986-1999 yılları arasında reklam filmi sektöründe her alanda çalıştı ve yapımcı olarak uzmanlaştı. 1999 yılında, film endüstrisine geçiş yaparak uluslararası film projeleri üretmeye başladı. 2007 yılında sadece sinema projeleri üretmek için Zeynofilm’i kurdu.
2010 yılında Avrupa Film Akademisi “Eurimages Yılın Yapımcısı” ödülünü kazandı. Atakan aynı yıl sinema alanında gençlere deneyim ve bilgi aktarmayı hedefleyen YAPIMLAB ATÖLYELERİNİ oluşturdu.
2014 yılında yapımcılığını üstlendiği Kış Uykusu, festivalin en prestijli ödülü olan 67. Cannes Film Festivali’nde Palme d’Or’u kazandı. Uluslararası Antalya Film Festivali kapsamında düzenlenen bir ortak yapım ve proje geliştirme marketi olan Antalya Film Forum’u başlattı ve 2018 yılına kadar direktörlüğünü yaptı.
Halen, Avrupa Film Akademisi’nin yeni bir projesi olan ‘Genç İzleyici Ödülü’ çalışmasının Türkiye bölümünü organize etmektedir; Sabancı Vakfı tarafından oluşturulan Sabancı Vakfı Kısa Film Platformu’nun sanat yönetmenidir. Atakan, Oscar Akademisi, Avrupa Film Akademisi ve Asya Film Akademisi üyesidir.