İçeriğe geç
Home » m2 Senaryo Konuşmaları 2022

m2 Senaryo Konuşmaları 2022

m2 Film Lab Senaryo Geliştirme Atölyesi Eylül 2022 dönemi kapsamında gerçekleştirilen m2 Senaryo konuşmaları, yurtiçi ve yurtdışından ağırladığı konuklarla, yalnız ve zorlu senaryo yazım sürecini masaya yatırıyor. Sektör insanları, sinema ve televizyon öğrencileri ve sinemaseverlerin katılımına açık olan konuşmalar zoom üzerinden gerçekleştirilecek olup yurtdışı konuk konuşmacıların oturumları İngilizce olarak çevirmensiz sürdürülecektir.

Konuşmalara katılım ücretsizdir. Katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıt olmak için lütfen tıklayın.

8 Eylül – 15:30

The Power of the Theme
Konuk: Ruth Atkinson

Tema, başarılı bir senaryonun temel unsurlarından biri. Tema, bize bir hikayenin gerçekte ne hakkında olduğunu anlatır. Bizi duygusal olarak hikayeye bağlayan hakim fikirdir. Fakat nasıl dramatize edileceğini bilmek zor olabilir. Bu ustalık sınıfında, kahramanın yolculuğundan ve temayı ortaya çıkarmak için kahramanın dönüşümünden nasıl yaralanabileceğimizden bahsedeceğiz. Berrak bir tema hikayenizi yukarı taşır ve hikayenizin izleyicide, sinemadan ayrıldıktan uzun süre sonra dahi yankı bulmasını sağlar.

8 Eylül – 17:00

Producing the Screenplay
Konuklar: Nadir Öperli ve Emine Yıldırım

Bir yapımcının senaryo ile ilişkisi nedir? Yazım sürecine nasıl katkı sunar? Proje geliştirme sürecinde senarist ve yönetmen arasındaki senaryo dinamiğine nasıl müdahil olur? Senarist ile çalışmanın senarist-yönetmen ile çalışmaktan farkı nedir? Deneyimli yapımcı Nadir Öperli, yapımcı ve senarist Emine Yılıdırım’ın moderatörlüğünde senaryonun yapım yolculuğunu irdeliyor.

9 Eylül – 18:00

Tackling Revisions
Konuk: Karol Griffiths

Karol bu oturumda yeniden yazım sürecini ve bir revizyon stratejisi oluşturmayı tartışacak. Yapımcıların, danışmanların ve editörlerin geribildirimlerinin yorumlanmasını, faydalı ve faydasız yorumların çözümlenmesini, notların düzenlenmesi ve önceliklendirilmesini ve revizyon toplantılarına nasıl hazırlık yapılması gerektiğini ele alacağız. Teslim tarihleriyle nasıl mücadele edileceğini ve sıklıkla karşılaşılan senaryo sorunlarını masaya yatıracağız.

.

10 Eylül – 17:00

The Writer/Director Collaboration
Konuklar: Ira Sachs & Mauricio Zacharias

Senaryo yazmak kırılgan ve zorlu bir iştir. Peki yönetmen yazım sürecine dahil olursa durum kolaylaşır mı? Merakla beklenen bu söyleşide, Amerikan bağımsız sinemasının özgün isimlerinden Ira Sachs ve uzun yıllardır birlikte çalıştığı senarist Mauricio Zacharias, yazar/yönetmen Ali Vatansever’in ve izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

m2 Senaryo Konuşmaları Sinematek/Sinema Evi Etkinliği

12 Eylül – 19:30

Zuhal – from Script to Screen
Konuklar: Anna Maria Aslanoğlu & Nazlı Elif Durlu

m2 Film Lab, bu ilk fiziksel etkinliğinde, Zuhal filminin yaratıcılarını ağırlıyor. Yönetmen Nazlı Elif Durlu ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu, Zuhal’i, First Film First, Akdeniz Film Enstitüsü, Köprüde Buluşmalar ve Global Media Makers gibi senaryo ve proje geliştirme platformlarında kapsamlı bir şekilde geliştirme imkanı yakaladı. Gösterim sonrası gerçekleşecek soru-cevap etkinliğinde Nazlı Elif ve Anna Maria, son dönem Türk sinemasının en yeni ilk filmlerinden birinin yapımını farklı yönleriyle ele alacaklar. 

Konuşma öncesi saat 18:00’de “Zuhal ” filmi Kadıköy Sinematek’te gösterilecektir. Ücretsiz gerçekleştirilecek gösterime katılım için kayıt gereklidir.