İçeriğe geç
Home » m2 Senaryo Konuşmaları

m2 Senaryo Konuşmaları

m2 Film Lab Senaryo Geliştirme Atölyesi Ağustos dönemi kapsamında gerçekleştirilen M2 Senaryo konuşmaları, yurtiçi ve yurtdışından ağırladığı konuklarla, yalnız ve zorlu senaryo yazım sürecini masaya yatırıyor. Sektör insanları, sinema ve televizyon öğrencileri ve sinemaseverlerin katılımına açık olan konuşmalar zoom üzerinden gerçekleştirilecek olup yurtdışı konuk konuşmacıların oturumları ingilizce olarak çevirmensiz sürdürülecektir.

Her bir etkinliğe normal katılım bedeli 200.TL, öğrenciler için 100.TL’dir.*

Katılımcı sayısı sınırlıdır. Kayıt olmak için lütfen tıklayın.

Kaydınızı takiben sizlere ulaştıracağımız bağlantı sayesinde güvenli ve kolayca ödeme yapabilirsiniz.

Mesafeli Satış Sözleşmesi için tıklayın.

KVKK Aydınlatma Metni için tıklayın.


20 Ağustos – 20:45

Revisions and Rewrites: Dealing with Script Feedback
Konuk: Arash T. Riahi

Not only during the script development workshops, but throughout the life span of every feature film, writers and directors receive an enormous amount of script feedback and most of the time things may turn frustrating for them. Dramatic advisor for the Creative Europe script-development programmes such as SOURCES 2, Nipkow and Berlinale Talents, producer and director Arash T. Riahi, will share valuable insights on how to handle feedback from mentors, colleagues, co-producers, sales agents and various industry people in order to develop the project for the better but not worse.

21 Ağustos – 14:15

Ortak Yapım Sürecinde Senaryoyu Geliştirmek
Konuklar: Nisan Dağ ve Müge Özen

Ortak Yapım sürecinin senaryo geliştirme sürecine yaptığı katkılarla birlikte,  olumsuz etkilerinden de söz etmek gerekiyor. Bu süreçte yapımcı, senarist ve yönetmen nelere hazırlıklı olmalılar, nerede esneklik göstermeliler ve nelere “hayır” demeliler? Bütçe ve ortak yapımın getirdiği zorluklarla yaratıcı süreci nasıl harmanlamalılar? Senarist- yönetmen Nisan Dağ ve yapımcı Müge Özen Türkiye-Almanya-ABD ortak yapımı “Bir Nefes Daha” üzerinden edindikleri deneyimleri M2 katılımcıları ile paylaşacaklar.

21 Ağustos – 17:15

Prep Your Pitch: Journey to the Core of Your Script
Konuk: Marjorie Bendeck

So what are you writing? Prepare to answer with a pitch. Every writer and director’s inevitable task is to present their project to the industry. It becomes even more challenging when the audience is international. In this stimulating talk, Marjorie Bendeck, director of Connecting Cottbus co-production market, will share insights on how to approach your very own script in order to prepare the ideal pitch for the market.

22 Ağustos – 12:00

Bir Senarist-Yönetmenin Perspektifinden:
Kısa ve Uzun Metraj
Konuk: Serhat Karaaslan Moderatör: Ali Vatansever

Bir filmin hikayesini kısa ya da uzun metraja uygun kılan nedir? Kısa film yazmakla uzun metraj yazmak arasındaki farklılıklar nedir? Uzun metrajdan önce kısa metraj yazmak ve yönetmek şart mıdır? Kısa filmleri ve ilk uzun metraj filmiyle yurtiçi ve yurtdışında katıldığı birçok festivalden ödüllerle ayrılan senarist ve yönetmen Serhat Karaaslan’la yazımdan perdeye uzanan film üretim sürecinde bu ve benzeri sorulara cevap arayacağız.

Konuşmaya katılacaklar yönetmenin “Görülmüştür” filmini
16-22 Ağustos tarihleri arasında izleme fırsatına sahip olacak. İzleme bağlantısı katılım onayını takiben ulaştırılacaktır.

22 Ağustos – 15:00

Film Tanıtım Sürecini Senaryo Aşamasında Düşünmeye Başlamak
Konuk: İmre Tezel

Senaryo geliştirme süreci filmin doğuş aşaması olarak düşünülebilir. Bu süreçte filmle ilgili tüm bileşenler bir bütün olarak yapımcı tarafından planlanmaya başlanmalı. Filmin tanıtımını planlamak genelde son aşamalara bırakılan, fakat aslında başlarda düşünülmesi gereken bir süreç.Yapımcının paralel olarak tüm aşamaları yönetirken iletişim stratejisini de planlaması ve içerik üretmeye başlaması filmin izleyici ile buluşma sürecine büyük katkı sağlıyor. İmre Tezel film iletişimi konusundaki süreç yönetimini M2 katılımcılarıyla paylaşacak.


* Fiyatlara KDV dahildir.

Gizlilik Sözleşmesi / KVKK Aydınlatma Metni / Mesafeli Satış Sözleşmesi